x
UDALTALDE Menu

Hondakin onena sortzen ez dena da

Nerbioi-Ibaizabal eskualdean 38.000 pertsona baino gehiago gara eta gure kontsumo-ohiturek hondakin asko sortzea eragiten dute. Urtean, biztanle bakoitzeko batez beste 400 kilo hondakin sortzen ditugu eta 1,09 kilo egunean.

Hondakinen sorrera prebenitzea eta murriztea izan behar da gure helburua.

Baina behin hondakina sortu ondoren, zaborra egunero behar bezala bereiziz gero, nabarmen erraztuko dugu Bizkaiko hondakinak tratatzeko instalazioetan egiten den birziklapen eta/edo berrerabilpen lana.

Herritarrentzako zerbitzuak

Berrerabiltzea

Zer utz daiteke?

Gehiago jakin nahi dut Mapa

Zer utz daiteke?

Birziklapenaren edukiontzi honek herritarren ustez erabili daitekeen eta tratatzeko prozesu baten ondoren berraktibatu daitekeen “oro” hartuko du.

Horretarako, edukiontziaren diseinuak bertan utz daitezkeen tresna motak adieraziko ditu:

Bai ahal da

Ehunak, janzteko arropa, etxeko arropa, poltsak, gerrikoak, oinetakoak, jostailuak, liburuak, tresna elektriko eta elektroniko txikiak, imitaziozko bitxiak eta bazarra.

Jostailuak: panpinak, kotxeak, dinosauroak, peluxeak, puzzleak, mahaiko jokoak, piladun jokoak, kumak, kotxetxoak, panpinentzako aulkitxoak, kazolatxoak, mahai-tresnak, arranberak, sehaska mugikorrak, mahaian esertzeko aulkitxoak, motxilak, kotxetxoan esekitzeko eta umeak jolasteko diren mota guztietako produktuak, kotxetxoak estaltzeko plastikoak, umeak etzan eta bertan jolasteko tapakiak.

Liburuak: mota guztietako liburuak

Tresna elektriko eta elektroniko txikiak: tresna elektrikoak, etxetresna elektrikoak, argazki-kamerak, telefonoak, ordenagailuak eta produktu informatikoak oro har, bideo-kontsolak, telebistak eta ordenagailu pantailak, teklatuak, organo elektronikoak, mp4ak, eskuko DVDak.

Imitaziozko bitxiak: lepokoak, eskumuturrekoak, eraztunak.

Bazarra: tresnak, instrumentuak, sukaldeko hornidura, piezatxoak, koadroak, lanparak.

Ezin da

Beirateria, baxera, labanak edota moztu edo zulatu dezakeen edozein elementu: kuterrak, artaziak, garbiketa produktuak edo urratzaileak, pilak, esekigailuak.

Birziklatzea

Hondakinak bereiztea eta edukiontzi egokira botatzea ahalegin txikia eta oso
onuragarria da eskualdearentzat. Beraz, guztiontzat.

Bosgarren edukiontzia

Etxean sortzen diren hondakin organikoak jasotzeko zerbitzua duzu: fruta eta barazkiak, lorezaintza-hondar txikiak, ogia, fruitu lehorrak, pasta, arrozak…

Konpostajera apunta zaitez Mapa

Zer utz daiteke?

Bai ahal da

Landare-hondakinak:

Barazkiak, fruta, haziak, fruitu lehorrak, zerealak eta beste landare-hondakinak.
Ogia, opilak.
Sukaldeko papera, ezpainzapiak.
Infusio-poltsak, kafe-hondarrak.
Botiletako kortxoak.
Soropila.

Ezin da

Haragia, arraina eta itsaskiak.
Olioak.
Arrautza-oskolak.
Esnekiak.
Pixoihalak, erabilitako paperezko mukizapiak.
Gorotzak.

Objektu gogorrak, harriak, kristal, metal edo plastiko-puskak.
Lorategiko edo etxeko bestelako produktu kimikoak.
Berariazko bilketako edukiontzidun hondakinak.

Nola eman dezaket izena?

Udalerri bakoitzeko informazio puntuetan

Kubo bat, poltsa konpostagarriak, edukiontzia irekitzeko giltza eta eranskailu bat (azalpenekin) jasoko dituzu doan.

Poltsak amaitzen zaizkizunean, zatoz berriro informazio-puntu horietako batera eta poltsak emango dizkizugu.

Autokonpostajea

Lorategia duen etxe batean bizi bazara edo baratze bat baduzu, zuk zeuk egin dezakezu konposta. Sar itzazu konpostagailuan hondar organikoak eta horrela kalitatezko ongarria egingo duzu.
Eman izena eta konpost asko egin!

Zer utz daiteke?

Bai ahal da

Hondakin hezeak (freskoak eta kozinatuak):

Frutak eta barazkiak
Lekaleak eta ortuariak
Pasta, arroza eta irinak
Ogia, gailetak, opilak,….
Kafearen hondarrak eta irazkiak
Infusioen hondarrak eta poltsak
Arrautza-oskolak
Mariskoaren maskorrak eta oskolak
Arrain eta haragi hondarrak

Hondakin lehorrak:

Sukaldeko ahozapiak
Hezurrak eta fruituen oskolak
Kortxozko tapoiak
Hostoak (egituratzailea)
Lastoa (egituratzailea)
Txirlora, zerrautsa (egituratzailea)
Soropila (egituratzailea)
Inausketa eta lorezaintzako materialak (egituratzailea)

Ezin da

Olioa
Zigarrokinak
Pixoihalak eta konpresak
Etxeko animalien gorotzak
Xurgagailuaren zakua

Errautsa (etxe inguruan zabaldu)
Bilketa espezifikoa daukaten edukiontzietako hondakinak (Ontziak, beira, pilak, etb).

Nola eman dezaket izena?

94 671 26 99 telefono zenbakian
E-maila: info@udaltalde21.eus
Udalerri bakoitzeko informazio guneetan

Autokonpostatze tailerak
Izena eman eta zurekin harremanetan jarriko gara.

Nola lortu dezaket nire birziklatze-kita?
Ekimenean izena ematen duen etxe bakoitzak hau jasoko du: konpost ontzia, aireatzaile bat eta gida didaktikoa. Prestakuntza-tailerretan jaso ahal izando dira.

Ohiko galderak

1. Oraindik apuntatu naiteke?

Bai, oraindik bai inskripzioa egiteko epea baita materiala jasotzekoa ere irekita daude. Autokonpostajean interesa daukaten pertsonek tailer batetara joan beharko dute eta bertan banatuko zaie materiala. Inskribatu zaitez “Nola eman dezaket izena?” atalean eta zurekin harremanetan jarriko gara.

2. Konpostatzea,… lan asko suposatzen du?

Astean ez dizu 10 minutu baino gehiago eraman behar. Hondakinak eta egituratzailea gehitzea eta materialen aireztatzea dira suposatzen dituen beharrezko lanak. Lan hauek sukaldeko kuboa hondakinekin betetzen den bakoitzean edo, gutxienez, hiru edo lau egunean behin errepikatuko dira, usainak eta etxe barruan eulien agerpena ekiditeko.

3. Zer da egituratzailea?

Material begetal lehorra eta harroa da. Etxeko hondakin organikoen ur kantitatea dela eta, hezetasun maila egokiaren mantentzeak, material lehorrak eta hezeak zati berdinetan gehitzea eskatzen du (1:1 proportzioa), egiratzaile iturri bat izatea eta berau konpostagailuaren ondoan bilduta izatea beharrezkoa izango delarik. Halaber, egituratzaile hau tamaina txikikoa izatea gomendatzen da (8 cm baino txikiagoa) aireztatze lanak errazteko.

4. Zer erabili dezaket egituratzaile bezala?

Gehien gomendatzen diren hondakinen artean hurrengoak aurkitzen dira:

  • Pago, haritz edo fruta-arbolen hostoak, udazkenean zehar lorategian edo zure etxetik gertu dauden basoetan bilduko dituzunak.
  • Zure lurreko soropila eta inausketen eta lorezaintzaren hondarrak. Aldez aurretik eguzkitan lehortu beharko dituzu.
  • Zerrategi edo zurgindegian, tratatu gabe aurkitu dezakezun egurren zerrautsa edo txirlora.
  • Etxeko animaliak zaintzeko erabilitako lastoa.

Kontuz soropilarekin eta inausketa eta lorezaintzako hondakinekin: ugariak dira etxeko konpost-ontzian tratatzeko. Zurezko hondakinen kasuan, birrindu egin beharko zenituzke.

5. Lortutako konposta landare mota guztientzako da aproposa?

Edozein landarerekin erabili daiteke, bai barrukoekin eta baita kanpokoekin, lorezaintzakoekin, frutalak, potoak, soropila. Begetalek eskertzen dute eta gure osasunak ere eskertuko du. Ongarri bezala erabiltzen da eta kalitatezkoa da.

6. Konpostajeak usain txarrak sortzen ditu?

Ez, modu egokian erabiltzen bada eta gidan edo tailerrean jasotako pausoak jarraitzen badira. Pauso hoiek jarraitzen ez diren kasuetan usain arin bat nabaritu ahal izango da, baina erraz zuzendu ahal izango da egituratzailea gehituta.

7. Zenbat denbora behar da konposta egiteko?

Konpostajea ingurumen tenperaturaren eta gehitutako hondakin kantitateen menpe dagoen prozesu natural bat da. Egoera hoberenetan, prozesuak sei eta bederatzi hilabete artean iraun behar du.

8. Beharrezkoa da konposta ureztatzea?

Konpostagailua gerizpetan edo erdi gerizpetan jarrita ez da beharrezkoa izango. Udan zehar ureztatu daiteke, baina bere neurrian. Normalean nahikoa izaten da etxeko hondar organikoekin gehitzen dugun urarekin.

9. Belar berdea bota dezaket?

Ez da gomendagarria. Belar gehiegi gehituta prozesua gera daiteke. Belar hau konpostagailu ondoan bilduta izan eta lehortuta dagoenean egituratzaile bezala erabiltzea gomendatzen da

10. Karraskariak erakarriko ditu?

Animalia jatorria duten hondakinak gehitzen baldin badira, karraskariak erakarri daitezke, baina konpostagailuaren oinarrian sare metaliko bat jarrita, beraien presentzia ekidingo dugu.

Olio begetala

Bai ahal da

Etxeko landare-olioa.

Ezin da

Bestelako oliorik (kotxekoa).

Mapa

Beira

Bai ahal da

• Botilak eta botilatxoak (ardoa, likoreak, zukua, garagardoa).
• Flaskoak eta potoak (kolonia, marmelada, kontserbak, lekaleak).

Ezin da

• Bonbillak, tapak, tapoiak, kortxoak, edalontziak, katiluak, kopak edo portzelana.

Mapa

Ontziak

Bai ahal da

• Plastikozko ontziak: botilak, poltsak eta ontziak (jogurta, gurina), garbitzeko produktuak etab.
• Metalezko ontziak: edari eta kontserba-latak, desodorante-potoak, metalezko tapak eta tapoiak.
• Tetrabrikak, porexpanezko erretiluak, aluminio-papera, film gardena.

Ezin da

• Pertxak, plastikozko jostailuak, sukaldeko tresnak, biberoiak eta txupeteak, kafetegietako paperezko edalontziak, harategi eta arrandegietan erabilitako paper plastifikatua, tuperrak, aluminiozko kafe-kapsulak, plastikozko loreontziak, CD eta DVD kaxak, boligrafoak, zorrozkailuak, metxeroak.

Papera eta kartoia

Bai ahal da

• Zapaten, elikagaien, produktu izoztuen eta arrautzen kartoizko kutxak.
• Egunkariak, aldizkariak, eskuorriak, egunerokoan erabiltzeko papera, biltzeko papera etab.

Ezin da

• Sukaldeko ahozapiak edo paper zikinak, tetrabrikaks.

Mapa

Bilketa berezia

Zer utz daiteke? Non?

Tamaina handiko hondakinak

Bai ahal da

• Altzariak, adibidez: mahaiak, oheak, apalategiak.
• Etxetresna elektrikoak (xurgagailua, mikrouhin-labea, etab.).
• Bestelakoak (bizikletak, ispiluak, maletak, lanparak).

Ezin da

• Industriako edo merkataritzako hondakinak.
• Obretako hondakinak.

ARAKALDO
Udaletxera deitu (94 672 13 53) eta zure hondakinak bilduko ditugu.

ARRANKUDIAGA-ZOLLO
Uzteko guneetan hilabeteko 4. astean asteazkeneko 20:00etatik osteguneko 8:00etara.*

ARRIGORRIAGA,
ETXEBARRI Y
UGAO-MIRABALLES

Beste edukiontzien ondoan utzi astearteko 20:00etatik asteazkeneko 8:00ak arte.*

OROZKO
Beste edukiontzien ondoan hilabeteko 4. astean astearteko 20:00 etatik asteazkeneko 8:00 etara.*

URDUÑA-ORDUÑA
Beste edukiontzien ondoan utzi osteguneko 20:00etatik ostiraleko 8:00ak arte.*

ZARATAMO
Beste edukiontzien ondoan utzi asteazkeneko 20:00etatik osteguneko 8:00etara.*

ZEBERIO
Beste edukiontzien ondoan utzi hilabeteko 2. astean asteazkeneko 20:00etatik osteguneko 8:00etara.*

(*) Ordutegi horretatik kanpo Garbigunera joan.

Bilketetarako telefonoa
900 840 230

Minipuntu garbiak

Pilak, bonbillak, CD eta DVDak, tonerrak, plastikozko tapoiak, gailu elektriko eta elektroniko txikiak.

Mapa

Eta hondakin bat non birziklatu behar den jakin nahi baduzu.

Kontsultatu hemen. Adierazi zer nolako hondakina den eta non utzi behar duzun ikusiko duzu

Bizkairezikla

Errefusaren edukiontzia

Zer utz daiteke?
Birziklatu ezin daitezkeen hondakinak: pixoihalak, apurtutako zeramika edo kristala, hautsa, zigarro-puntak, etab.

Udaleko zenbakietan


 KilogramoKilogramo/biztanleEhunekoak
Frakzioak201720182019201720182019201720182019
Errefusa10.446.07110.331.8509.939.260 27627326181,880,279,3
Papera/kartoia1.060.3181.210.2311.185.5352832318,39,49,5
Organikoa251.349 241.640246.7607662,01,92,0
Ontziak553.500577.960633.4591515174,34,55,1
Etxeko olioa18.551 22.38722.724 0110,10,20,2
Bazar136.447 150.945146.1424441,11,21,2
Tamaina handiko hondakinak309.339 355.080357.1428892,42,82,9
Guztira12.775.57512.890.09312.531.022338341329100100100

Ehuneko banaketa frakzioko, 2019ko datuak


Udalerriz udalerri

2019an sortutako hondakinen banaketa (kg)

FrakzioakUrtarrilaOtsailaMartxoaApirilaMaiatzaEkainaUztailaAbuztuaIrailaUrriaAzaroaAbenduaGuztira%kg/bizt./urte
Errefusa1.7642.0042.2993.3612.3372.3342.7832.3632.8353.3532.8352.34330.61172,5183,3
Papera/kartoia5741632201305001151311571593142911272.8816,817,3
Organikoa611931232272822125476132236991,74,2
Ontziak2892782593362842913862023523013042983.5798,521,4
Etxeko olioa02200025003505001320,30,8
Bazar7011922361191102022231683022571342632.9076,917,4
Thh*Ez dago banakapenik14033,38,4
Guztira3.3892.6783.0453.9693.4582.9953.5453.0153.7304.2863.6463.05442.211100,0252,8

Hondakinen sorreraren bilakaera (kg)

 Kilogramo
Frakzioak201720182019
Errefusa31.00640.12430.611
Papera/kartoia3.9873.5112.881
Organikoa136162699
Ontziak3.5253.5633.579
Etxeko olioa190191132
Bazar1.9853.2772.907
Thh*8051.0021.403
Guztira41.63451.82842.211

Ehuneko banaketa frakzioko, 2019ko datuak

2019an sortutako hondakinen banaketa (kg)

FrakzioakUrtarrilaOtsailaMartxoaApirilaMaiatzaEkainaUztailaAbuztuaIrailaUrriaAzaroaAbenduaGuztira%kg/bizt./urte
Errefusa24.61925.15724.70422.28128.14923.35625.67721.79926.15827.00927.57824.087300.57381,2295,0
Papera/kartoia4.5221.3662.4941.5622.6212.0532.2341.6791.4183.0541.9771.64526.6257,226,1
Organikoa76149245472611536374284025398307415987.7612,17,6
Ontziak1.8881.5451.6492.2561.8671.6822.2101.6642.3701.9751.9402.07623.1246,222,7
Etxeko olioa02430011027500153019109720,31,0
Bazar7012133013813913603031713272902132633.9161,13,8
Thh*300300440120015609204802006005002004707.1701,97,0
Guztira32.79129.31630.04228.40635.85129.28331.33225.91531.56533.65832.84029.139370.141100,0363,2

Hondakinen sorreraren bilakaera (kg)

 Kilogramo
Frakzioak201720182019
Errefusa401.966
351.460300.573
Papera/kartoia24.17324.16726.625
Organikoa8.4957.9957.761
Ontziak23.30823.79223.124
Etxeko olioa505655972
Bazar3.8664.6283.916
Thh*4.8905.2107.170
Guztira4.8905.2107.170

Ehuneko banaketa frakzioko, 2019ko datuak

2019an sortutako hondakinen banaketa (kg)

FrakzioakUrtarrilaOtsailaMartxoaApirilaMaiatzaEkainaUztailaAbuztuaIrailaUrriaAzaroaAbenduaGuztira%kg/bizt./urte
Errefusa267.333236.173246.259231.624277.119238.250232.711197.563237.067257.913258.738260.5352.941.28479,1247,5
Papera/kartoia32.66424.21529.23227.72530.43024.76425.49319.78926.36625.46828.09631.097325.3398,827,4
Organikoa10.0858.4618.6208.3908.5447.6916.0175.7578.7609.0999.9699.219100.6122,78,5
Ontziak15.16316.23814.29218.87716.76914.52016.22612.18614.88517.50015.07018.238189.9655,116,0
Etxeko olioa088680904851.1920795102321591536366830,20,6
Bazar3.3442.6893.1832.9593.5734.9034.5904.2744.2753.8214.1973.68745.4951,23,8
Thh*8.22010.3009.0007.2408.60010.18010.7209.32013.6009.5206.2404.760107.7002,99,1
Guztira328.589288.662302.395289.575336.920291.320285.037240.364292.376314.016316.985323.1393.717.079100,0312,8

Hondakinen sorreraren bilakaera (kg)

 Kilogramo
Frakzioak201720182019
Errefusa3.411.2112.886.8132.941.284
Papera/kartoia370.225357.884325.339
Organikoa106.383101.067100.612
Ontziak166.096171.595189.965
Etxeko olioa6.2307.3166.683
Bazar42.61545.28845.495
Thh*119.640133.521107.700
Guztira

Ehuneko banaketa frakzioko, 2019ko datuak

2019an sortutako hondakinen banaketa (kg)

FrakzioakUrtarrilaOtsailaMartxoaApirilaMaiatzaEkainaUztailaAbuztuaIrailaUrriaAzaroaAbenduaGuztira%kg/bizt./urte
Errefusa242.087202.656210.824
210.222214.586214.013240.375204.069244.874234.522227.467235.4292.681.12477,3236,5
Papera/kartoia40.43933.79136.19431.81734.24035.43935.98730.83132.45133.31135.32933.057412.88611,936,4
Organikoa6.5545.0515.0085.7606.1446.0114.6612.9805.2195.8275.9506.07465.2391,95,8
Ontziak15.45610.99813.54613.23613.73813.05414.19810.64314.41315.52613.58515.391163.7844,714,4
Etxeko olioa01.39720509696960904150940956566.0120,20,5
Bazar3.0992.5062.9892.9053.4974.1115.1893.8564.2453.3974.2033.60643.6031,33,8
Thh*10.5008.6007.5005.9408.8207.12010.4207.5606.88010.4008.5605.29097.5902,88,6
Guztira318.135264.999276.266269.879281.995280.444310.830260.844308.231303.923295.189299.5033.470.238100,0306,1

Hondakinen sorreraren bilakaera (kg)

 Kilogramo
Frakzioak201720182019
Errefusa2.691.1202.699.4742.681.124
Papera/kartoia300.580392.021412.886
Organikoa61.90859.23265.239
Ontziak148.564159.075163.784
Etxeko olioa4.0725.0936.012
Bazar39.82643.57543.603
Thh*76.93998.28997.590
Guztira3.323.0103.456.7603.470.238

Ehuneko banaketa frakzioko, 2019ko datuak

2019an sortutako hondakinen banaketa (kg)

FrakzioakUrtarrilaOtsailaMartxoaApirilaMaiatzaEkainaUztailaAbuztuaIrailaUrriaAzaroaAbenduaGuztira%kg/bizt./urte
Errefusa62.11055.25354.29658.59259.02456.15353.63645.53554.64057.38149.56253.305659.48774,5252,4
Papera/kartoia9.8679.2657.4417.11510.1528.0707.6637.0348.08012.0319.6059.111105.43411,940,3
Organikoa1.1971.2048759351.6271.0086897541.0171.2421.7711.09913.4181,55,1
Ontziak4.4194.0944.4342.1625.6716.5368.8626.3988.5796.3855.3208.15671.0168,027,2
Etxeko olioa028900041300401019001.2930,10,5
Bazar1.5015906798527171.1201.0658641.0011.12465398811.1551,34,3
Thh*Ez dago banakapenik23.3232,68,9
Guztira79.09470.69567.72569.65677.19173.30071.91560.58573.71878.16367.10172.659885.126100,0338,7

Hondakinen sorreraren bilakaera (kg)

 Kilogramo
Frakzioak201720182019
Errefusa745.879858.378659.487
Papera/kartoia76.63889.779105.434
Organikoa11.77311.59713.418
Ontziak57.68256.44171.015
Etxeko olioa8531.1761.293
Bazar9.86411.80511.155
Thh*13.46617.17623.323
Guztira916.1551.046.353885.125

Ehuneko banaketa frakzioko, 2019ko datuak

2019an sortutako hondakinen banaketa (kg)

FrakzioakUrtarrilaOtsailaMartxoaApirilaMaiatzaEkainaUztailaAbuztuaIrailaUrriaAzaroaAbenduaGuztira%kg/bizt./urte
Errefusa105.16689.28989.25494.453103.19197.565
92.88478.85594.622106.440101.061
98.0471.150.82877,9279,7
Papera/kartoia17.3029.94311.58812.93615.27811.63511.04912.09710.56812.32011.34711.597147.66010,035,9
Organikoa3.4652.9022.8292.6693.0362.7702.3202.0712.4753.8593.4072.23034.0332,38,3
Ontziak5.6354.8985.5035.6275.8325.1075.6484.6494.9275.1614.7755.88763.6504,315,5
Etxeko olioa04923430550126096503753533123.5160,20,9
Bazar1.6316838071.1269381.0311.2208941.0201.3801.0071.21912.9560,93,1
Thh*7.4805.7203.8204.2606.0407.5605.1005.4205.6205.3204.8004.43065.5704,415,9
Guztira140.679113.927114.144121.071134.865125.794118.221104.952119.232134.855126.750123.7221.478.213100,0359,3

Hondakinen sorreraren bilakaera (kg)

 Kilogramo
Frakzioak201720182019
Errefusa1.121.6451.254.1401.150.828
Papera/kartoia112.484116.580147.660
Organikoa36.99936.69334.033
Ontziak61.06764.46063.650
Etxeko olioa2.9813.5193.516
Bazar13.24814.36412.956
Thh* 61.64068.24065.570
Guztira1.410.0651.557.9971.478.213

Ehuneko banaketa frakzioko, 2019ko datuak

2019an sortutako hondakinen banaketa (kg)

FrakzioakUrtarrilaOtsailaMartxoaApirilaMaiatzaEkainaUztailaAbuztuaIrailaUrriaAzaroaAbenduaGuztira%kg/bizt./urte
Errefusa103.05895.913104.550104.044108.969103.70291.87477.99893.594112.17998.04194.3991.188.32082,1278,0
Papera/kartoia11.7698.6738.8507.4988.3509.0927.6077.6918.42612.9649.29410.271110.4857,625,9
Organikoa1.6781.1591.3061.2371.4431.1391.1341.0811.5301.6331.61099915.9491,13,7
Ontziak7.9635.1994.8796.87010.7096.2246.8387.7425.9818.3826.7786.49784.0615,819,7
Etxeko olioa616000828007110065602.8110,20,7
Bazar1.5666388521.0707441.1209305425411.1556911.02210.8700,82,5
Thh*2.4201.8405.2002.1202.5202.6601.9602.8204.5603.5204.1201.88035.6202,58,3
Guztira129.070113.423125.637122.839133.563123.938110.34398.585114.631139.833121.190115.0681.448.117100,0338,8

Hondakinen sorreraren bilakaera (kg)

 Kilogramo
Frakzioak201720182019
Errefusa1.143.7801.251.5331.188.320
Papera/kartoia104.620178.304110.485
Organikoa16.91316.33115.949
Ontziak59.80264.94284.061
Etxeko olioa3.0612.7202.811
Bazar11.49212.54310.870
Thh* 22.26024.07035.620
Guztira1.361.9271.550.4431.448.117

Ehuneko banaketa frakzioko, 2019ko datuak

2019an sortutako hondakinen banaketa (kg)

FrakzioakUrtarrilaOtsailaMartxoaApirilaMaiatzaEkainaUztailaAbuztuaIrailaUrriaAzaroaAbenduaGuztira%kg/bizt./urte
Errefusa57.97963.57053.11060.84965.13460.16460.45551.32461.58760.21656.57150.962701.92188,7430,4
Papera/kartoia2.3252.0983.1392.1322.3601.6303.2699052.3821.8933.3532.14227.6283,516,9
Organikoa6723894353763744205135907985765034236.0690,83,7
Ontziak1.8541.2602.0581.1901.5951.3561.5061.1131.3431.5761.4081.83718.0972,311,1
Etxeko olioa0280001151700031000609350,10,6
Bazar7195335824957024291.0056547316777456467.9191,04,9
Thh*1.1002.5008602.3803.3603.0602.5302.3204.1803.7002.06097029.0213,717,8
Guztira64.64970.63060.18467.42273.64067.23069.27856.90671.33068.63864.64057.040791.589100,0485,3

Hondakinen sorreraren bilakaera (kg)

 Kilogramo
Frakzioak201720182019
Errefusa621.149690.830701.921
Papera/kartoia30.19924.26327.628
Organikoa6.2885.9436.069
Ontziak17.83118.25218.097
Etxeko olioa4201282935
Bazar8.3418.8777.919
Thh*1509015.95029.021
Guztira699.318765.397791.589

Ehuneko banaketa frakzioko, 2019ko datuak

2019an sortutako hondakinen banaketa (kg)

FrakzioakUrtarrilaOtsailaMartxoaApirilaMaiatzaEkainaUztailaAbuztuaIrailaUrriaAzaroaAbenduaGuztira%kg/bizt./urte
Errefusa26.40422.26521.84423.49423.69121.22326.68522.65527.18425.68720.70723.273285.11280,8267,7
Papera/kartoia2.0081.6062.1022.1852.4592.3822.8272.2371.9002.9951.8882.00826.5977,525,0
Organikoa44724312218419296762003154534571952.9800,82,8
Ontziak1.4831.0521.1461.5361.2881.2321.5801.0931.5591.3541.4191.44316.1844,615,2
Etxeko olioa010100050002190003700,10,3
Bazar5062294824157768977748908845097442177.3222,16,9
Thh*7001.2009201.2201.0601.7801.4502.0601.4407801.00086014.4714,113,6
Guztira31.54826.69626.61529.03429.46627.66033.39329.13433.50231.77826.21527.996353.035100,0331,5

Hondakinen sorreraren bilakaera (kg)

 Kilogramo
Frakzioak201720182019
Errefusa278.315299.098285.112
Papera/kartoia37.41223.72226.597
Organikoa2.4542.6192.980
Ontziak15.62515.84116.184
Etxeko olioa240436370
Bazar5.2086.5887.322
Thh*8.8809.80014.471
Guztira348.133358.103353.035

Ehuneko banaketa frakzioko, 2019ko datuak

Berriak

Garbigune mugikorra Nerbioi-Ibaizabal eskualdera iritsi da

Aurten ere Nerbioi-Ibaizabal eskualdeak herritarrei aukera ematen die euren etxeetan sortutako hondakin jakin batzuk behar bezala kudeatzeko Garbikerrek udalerrien eskura jartzen duen Garbigune mugikorraren bidez. Garbigune mugikorra zerbitzuaren helburua birziklapenaren…

Irakurri gehiago
Tamaina handiko etxeko hondakinak eta berrerabilgarriak jasotzeko zerbitzua martxan dira berriro

Udaltalde 21 Nerbioi-Ibaizabalek jakinarazten du tamaina handiko etxeko hondakinak eta berrerabilgarriak jasotzeko zerbitzuak martxan jarri direla berriro; bigarrena, edukiontzi zuriaren bitartez eskaintzen da. Etxeko tamaina handiko hondakinak jasotzeko eskualde-zerbitzua egun…

Irakurri gehiago
Udaltalde 21 Nerbioi-Ibaizabalek etxeko hondakin organikoak bereiztera animatzen ditu herritarrak.

Arakaldo, Arrankudiaga, Arrigorriaga, Etxebarri, Urduña, Orozko, Ugao-Miraballes, Zaratamo eta Zeberio udalerrietako 3.501 etxetan hondakin organikoa birziklatzen da, 2014. urtearen amaieran bilketa-zerbitzua martxan jarri zenetik. 5. edukiontzia erabiliz (edukiontzi marroia), udalerri…

Irakurri gehiago
Ikusi berri guztiak