x
UDALTALDE Menu

Hondakin onena sortzen ez dena da

Nerbioi-Ibaizabal eskualdean 38.000 pertsona baino gehiago gara eta gure kontsumo-ohiturek hondakin asko sortzea eragiten dute. Urtean, biztanle bakoitzeko batez beste 400 kilo hondakin sortzen ditugu eta 1,09 kilo egunean.

Hondakinen sorrera prebenitzea eta murriztea izan behar da gure helburua.

Baina behin hondakina sortu ondoren, zaborra egunero behar bezala bereiziz gero, nabarmen erraztuko dugu Bizkaiko hondakinak tratatzeko instalazioetan egiten den birziklapen eta/edo berrerabilpen lana.

Herritarrentzako zerbitzuak

Berrerabiltzea

Zer utz daiteke?

Gehiago jakin nahi dut Mapa

Zer utz daiteke?

Birziklapenaren edukiontzi honek herritarren ustez erabili daitekeen eta tratatzeko prozesu baten ondoren berraktibatu daitekeen “oro” hartuko du.

Horretarako, edukiontziaren diseinuak bertan utz daitezkeen tresna motak adieraziko ditu:

Bai ahal da

Ehunak, janzteko arropa, etxeko arropa, poltsak, gerrikoak, oinetakoak, jostailuak, liburuak, tresna elektriko eta elektroniko txikiak, imitaziozko bitxiak eta bazarra.

Jostailuak: panpinak, kotxeak, dinosauroak, peluxeak, puzzleak, mahaiko jokoak, piladun jokoak, kumak, kotxetxoak, panpinentzako aulkitxoak, kazolatxoak, mahai-tresnak, arranberak, sehaska mugikorrak, mahaian esertzeko aulkitxoak, motxilak, kotxetxoan esekitzeko eta umeak jolasteko diren mota guztietako produktuak, kotxetxoak estaltzeko plastikoak, umeak etzan eta bertan jolasteko tapakiak.

Liburuak: mota guztietako liburuak

Tresna elektriko eta elektroniko txikiak: tresna elektrikoak, etxetresna elektrikoak, argazki-kamerak, telefonoak, ordenagailuak eta produktu informatikoak oro har, bideo-kontsolak, telebistak eta ordenagailu pantailak, teklatuak, organo elektronikoak, mp4ak, eskuko DVDak.

Imitaziozko bitxiak: lepokoak, eskumuturrekoak, eraztunak.

Bazarra: tresnak, instrumentuak, sukaldeko hornidura, piezatxoak, koadroak, lanparak.

Ezin da

Beirateria, baxera, labanak edota moztu edo zulatu dezakeen edozein elementu: kuterrak, artaziak, garbiketa produktuak edo urratzaileak, pilak, esekigailuak.

Birziklatzea

Hondakinak bereiztea eta edukiontzi egokira botatzea ahalegin txikia eta oso
onuragarria da eskualdearentzat. Beraz, guztiontzat.

Bosgarren edukiontzia

Etxean sortzen diren hondakin organikoak jasotzeko zerbitzua duzu: haragia, arraina, itsaskia, arrautza, gazta, frutak eta barazkiak, pasta, arroza, ogia, fruitu lehorrak, lorezaintzako hondakin kopuru txikiak.

Konpostajera apunta zaitez Mapa

Zer utz daiteke?

Bai ahal da
Berritasuna:
Animalia-hondakinak: haragi, hestebete, arrain eta itsaski-hondakinak, arrautza-hondakinak eta beren oskolak, hezurrak zein gazta.
Hondakin begetalak: fruta-hondakinak, barazkiak, lekaleak, algak.
Ogi-hondakinak, fruitu lehorrak eta beren azalak, pasta eta arrozak, zerealak, haziak, irina.
Lore- eta landare-hondakinak, baratze-hondakinak, belarra eta inausketa-hondakinak.
Kafe-hondarrak eta -iragazkiak, txikoria, te-poltsak, kortxo naturaleko tapoiak.
Sukaldeko papera, paperezko ezpainzapiak eta mahai-zapiak, kartoizko arrautzontziak eta uhin-kartoi zikina (guztiak materia organikoarekin bustiak).
Galletak eta opilak, marmelada, gozokiak.
Broxeta eta bestelako elikagaietarako makilak, izozkien makilak eta antzekoak.
Poltsa, ontzi eta tresna konpostagarriak.

Ezin da

Erraztatutako hautsa.
Zigarro-mutxikinak eta errautsak.
Animalien gorozkiak eta katuen hondarrak.
Lorontzietako lurra eta zohikatza.
Olioa.
Pixoihalak, konpresak eta tanpoiak, paper-zapi bustiak.

Lotura itsaskorrak, esparatrapuak, kotoia, belarrietarako kotoi-txotxak.
Frutaren eranskailuak eta gainerako elementu itsasgarriak.
Objektu gogorrak, harriak, kristal, metal edo plastiko-puskak.
Lorategiko edo etxeko bestelako produktu kimikoak.
Berariazko bilketako edukiontzidun hondakinak.

Nola eman dezaket izena?

Udalerri bakoitzeko informazio puntuetan

Kubo bat, poltsa konpostagarriak eta edukiontzia irekitzeko giltza jasoko dituzu doan.

Poltsak amaitzen zaizkizunean, zatoz berriro informazio-puntu horietako batera eta poltsak emango dizkizugu.

Autokonpostajea

Lorategia duen etxe batean bizi bazara edo baratze bat baduzu, zuk zeuk egin dezakezu konposta. Sar itzazu konpostagailuan hondar organikoak eta horrela kalitatezko ongarria egingo duzu.
Eman izena eta konpost asko egin!

Zer utz daiteke?

Bai ahal da

Hondakin hezeak (freskoak eta kozinatuak):

Frutak eta barazkiak
Lekaleak eta ortuariak
Pasta, arroza eta irinak
Ogia, gailetak, opilak,….
Kafearen hondarrak eta irazkiak
Infusioen hondarrak eta poltsak
Arrautza-oskolak
Mariskoaren maskorrak eta oskolak
Arrain eta haragi hondarrak

Hondakin lehorrak:

Sukaldeko ahozapiak
Hezurrak eta fruituen oskolak
Kortxozko tapoiak
Hostoak (egituratzailea)
Lastoa (egituratzailea)
Txirlora, zerrautsa (egituratzailea)
Soropila (egituratzailea)
Inausketa eta lorezaintzako materialak (egituratzailea)

Ezin da

Olioa
Zigarrokinak
Pixoihalak eta konpresak
Etxeko animalien gorotzak
Xurgagailuaren zakua

Errautsa (etxe inguruan zabaldu)
Bilketa espezifikoa daukaten edukiontzietako hondakinak (Ontziak, beira, pilak, etb).

Nola eman dezaket izena?

94 671 26 99 telefono zenbakian
E-maila: info@udaltalde21.eus
Udalerri bakoitzeko informazio guneetan

Autokonpostatze tailerak
Izena eman eta zurekin harremanetan jarriko gara.

Nola lortu dezaket nire birziklatze-kita?
Ekimenean izena ematen duen etxe bakoitzak hau jasoko du: konpost ontzia, aireatzaile bat eta gida didaktikoa. Prestakuntza-tailerretan jaso ahal izando dira.

Ohiko galderak

1. Oraindik apuntatu naiteke?

Bai, oraindik bai inskripzioa egiteko epea baita materiala jasotzekoa ere irekita daude. Autokonpostajean interesa daukaten pertsonek tailer batetara joan beharko dute eta bertan banatuko zaie materiala. Inskribatu zaitez “Nola eman dezaket izena?” atalean eta zurekin harremanetan jarriko gara.

2. Konpostatzea,… lan asko suposatzen du?

Astean ez dizu 10 minutu baino gehiago eraman behar. Hondakinak eta egituratzailea gehitzea eta materialen aireztatzea dira suposatzen dituen beharrezko lanak. Lan hauek sukaldeko kuboa hondakinekin betetzen den bakoitzean edo, gutxienez, hiru edo lau egunean behin errepikatuko dira, usainak eta etxe barruan eulien agerpena ekiditeko.

3. Zer da egituratzailea?

Material begetal lehorra eta harroa da. Etxeko hondakin organikoen ur kantitatea dela eta, hezetasun maila egokiaren mantentzeak, material lehorrak eta hezeak zati berdinetan gehitzea eskatzen du (1:1 proportzioa), egiratzaile iturri bat izatea eta berau konpostagailuaren ondoan bilduta izatea beharrezkoa izango delarik. Halaber, egituratzaile hau tamaina txikikoa izatea gomendatzen da (8 cm baino txikiagoa) aireztatze lanak errazteko.

4. Zer erabili dezaket egituratzaile bezala?

Gehien gomendatzen diren hondakinen artean hurrengoak aurkitzen dira:

  • Pago, haritz edo fruta-arbolen hostoak, udazkenean zehar lorategian edo zure etxetik gertu dauden basoetan bilduko dituzunak.
  • Zure lurreko soropila eta inausketen eta lorezaintzaren hondarrak. Aldez aurretik eguzkitan lehortu beharko dituzu.
  • Zerrategi edo zurgindegian, tratatu gabe aurkitu dezakezun egurren zerrautsa edo txirlora.
  • Etxeko animaliak zaintzeko erabilitako lastoa.

Kontuz soropilarekin eta inausketa eta lorezaintzako hondakinekin: ugariak dira etxeko konpost-ontzian tratatzeko. Zurezko hondakinen kasuan, birrindu egin beharko zenituzke.

5. Lortutako konposta landare mota guztientzako da aproposa?

Edozein landarerekin erabili daiteke, bai barrukoekin eta baita kanpokoekin, lorezaintzakoekin, frutalak, potoak, soropila. Begetalek eskertzen dute eta gure osasunak ere eskertuko du. Ongarri bezala erabiltzen da eta kalitatezkoa da.

6. Konpostajeak usain txarrak sortzen ditu?

Ez, modu egokian erabiltzen bada eta gidan edo tailerrean jasotako pausoak jarraitzen badira. Pauso hoiek jarraitzen ez diren kasuetan usain arin bat nabaritu ahal izango da, baina erraz zuzendu ahal izango da egituratzailea gehituta.

7. Zenbat denbora behar da konposta egiteko?

Konpostajea ingurumen tenperaturaren eta gehitutako hondakin kantitateen menpe dagoen prozesu natural bat da. Egoera hoberenetan, prozesuak sei eta bederatzi hilabete artean iraun behar du.

8. Beharrezkoa da konposta ureztatzea?

Konpostagailua gerizpetan edo erdi gerizpetan jarrita ez da beharrezkoa izango. Udan zehar ureztatu daiteke, baina bere neurrian. Normalean nahikoa izaten da etxeko hondar organikoekin gehitzen dugun urarekin.

9. Belar berdea bota dezaket?

Ez da gomendagarria. Belar gehiegi gehituta prozesua gera daiteke. Belar hau konpostagailu ondoan bilduta izan eta lehortuta dagoenean egituratzaile bezala erabiltzea gomendatzen da

10. Karraskariak erakarriko ditu?

Animalia jatorria duten hondakinak gehitzen baldin badira, karraskariak erakarri daitezke, baina konpostagailuaren oinarrian sare metaliko bat jarrita, beraien presentzia ekidingo dugu.

Olio begetala

Bai ahal da

Etxeko landare-olioa.

Ezin da

Bestelako oliorik (kotxekoa).

Mapa

Beira

Bai ahal da

• Botilak eta botilatxoak (ardoa, likoreak, zukua, garagardoa).
• Flaskoak eta potoak (kolonia, marmelada, kontserbak, lekaleak).

Ezin da

• Bonbillak, tapak, tapoiak, kortxoak, edalontziak, katiluak, kopak edo portzelana.

Mapa

Ontziak

Bai ahal da

• Plastikozko ontziak: botilak, poltsak eta ontziak (jogurta, gurina), garbitzeko produktuak etab.
• Metalezko ontziak: edari eta kontserba-latak, desodorante-potoak, metalezko tapak eta tapoiak.
• Tetrabrikak, porexpanezko erretiluak, aluminio-papera, film gardena.

Ezin da

• Pertxak, plastikozko jostailuak, sukaldeko tresnak, biberoiak eta txupeteak, kafetegietako paperezko edalontziak, harategi eta arrandegietan erabilitako paper plastifikatua, tuperrak, aluminiozko kafe-kapsulak, plastikozko loreontziak, CD eta DVD kaxak, boligrafoak, zorrozkailuak, metxeroak.

Papera eta kartoia

Bai ahal da

• Zapaten, elikagaien, produktu izoztuen eta arrautzen kartoizko kutxak.
• Egunkariak, aldizkariak, eskuorriak, egunerokoan erabiltzeko papera, biltzeko papera etab.

Ezin da

• Sukaldeko ahozapiak edo paper zikinak, tetrabrikaks.

Mapa

Bilketa berezia

Zer utz daiteke? Non?

Tamaina handiko hondakinak

Bai ahal da

• Altzariak, adibidez: mahaiak, oheak, apalategiak.
• Etxetresna elektrikoak (xurgagailua, mikrouhin-labea, etab.).
• Bestelakoak (bizikletak, ispiluak, maletak, lanparak).

Ezin da

• Industriako edo merkataritzako hondakinak.
• Obretako hondakinak.

ARAKALDO
Udaletxera deitu (94 672 13 53) eta zure hondakinak bilduko ditugu.

ARRANKUDIAGA-ZOLLO
Uzteko guneetan hilabeteko 4. astean asteazkeneko 20:00etatik osteguneko 8:00etara.*

ARRIGORRIAGA,
ETXEBARRI Y
UGAO-MIRABALLES

Beste edukiontzien ondoan utzi astearteko 20:00etatik asteazkeneko 8:00ak arte.*

OROZKO
Beste edukiontzien ondoan hilabeteko 4. astean astearteko 20:00 etatik asteazkeneko 8:00 etara.*

URDUÑA-ORDUÑA
Beste edukiontzien ondoan utzi osteguneko 20:00etatik ostiraleko 8:00ak arte.*

ZARATAMO
Beste edukiontzien ondoan utzi asteazkeneko 20:00etatik osteguneko 8:00etara.*

ZEBERIO
Beste edukiontzien ondoan utzi hilabeteko 2. astean asteazkeneko 20:00etatik osteguneko 8:00etara.*

(*) Ordutegi horretatik kanpo Garbigunera joan.

Bilketetarako telefonoa
900 840 230

Minipuntu garbiak

Pilak, bonbillak, CD eta DVDak, tonerrak, plastikozko tapoiak, gailu elektriko eta elektroniko txikiak.

Mapa

Eta hondakin bat non birziklatu behar den jakin nahi baduzu.

Kontsultatu hemen. Adierazi zer nolako hondakina den eta non utzi behar duzun ikusiko duzu

Bizkairezikla

Errefusaren edukiontzia

Zer utz daiteke?
Birziklatu ezin daitezkeen hondakinak: pixoihalak, apurtutako zeramika edo kristala, hautsa, zigarro-puntak, etab.

Udaleko zenbakietan


 KilogramoKilogramo/biztanleEhunekoak
Frakzioak201820192020201820192020201820192020
Errefusa10.331.8509.939.2609.998.26027326126180,279,378,33
Papera/kartoia1.210.2311.185.5351.237.2553231329,49,59,69
Organikoa241.640246.760248.8006661,921,95
Ontziak577.960633.459713.5871517194,55,15,59
Etxeko olioa22.38722.72424.7591110,20,20,19
Bazar150.945146.142135.0164451,21,21,06
Tamaina handiko hondakinak355.080357.142406.92189112,82,93,19
Beira756.501804.128795.67221
Guztira13.646.59413.335.15013.560.270341329356100100100

Ehuneko banaketa frakzioko, 2020ko datuak


Udalerriz udalerri

2020an sortutako hondakinen banaketa (kg)

FrakzioakUrtarrilaOtsailaMartxoaApirilaMaiatzaEkainaUztailaAbuztuaIrailaUrriaAzaroaAbenduaGuztira%kg/bizt./urte
Errefusa1.7642.0042.2993.3612.3372.3342.7832.3632.8353.3532.8352.34330.61172,5183,3
Papera/kartoia5741632201305001151311571593142911272.8816,817,3
Organikoa611931232272822125476132236991,74,2
Ontziak2892782593362842913862023523013042983.5798,521,4
Etxeko olioa02200025003505001320,30,8
Bazar7011922361191102022231683022571342632.9076,917,4
Thh*Ez dago banakapenik14033,38,4
Guztira3.3892.6783.0453.9693.4582.9953.5453.0153.7304.2863.6463.05442.211100,0252,8

Hondakinen sorreraren bilakaera (kg)

 Kilogramo
Frakzioak201720182019
Errefusa31.00640.12430.611
Papera/kartoia3.9873.5112.881
Organikoa136162699
Ontziak3.5253.5633.579
Etxeko olioa190191132
Bazar1.9853.2772.907
Thh*8051.0021.403
Guztira41.63451.82842.211

Ehuneko banaketa frakzioko, 2020ko datuak

2020an sortutako hondakinen banaketa (kg)

FrakzioakUrtarrilaOtsailaMartxoaApirilaMaiatzaEkainaUztailaAbuztuaIrailaUrriaAzaroaAbenduaGuztira%kg/bizt./urte
Errefusa24.61925.15724.70422.28128.14923.35625.67721.79926.15827.00927.57824.087300.57381,2295,0
Papera/kartoia4.5221.3662.4941.5622.6212.0532.2341.6791.4183.0541.9771.64526.6257,226,1
Organikoa76149245472611536374284025398307415987.7612,17,6
Ontziak1.8881.5451.6492.2561.8671.6822.2101.6642.3701.9751.9402.07623.1246,222,7
Etxeko olioa02430011027500153019109720,31,0
Bazar7012133013813913603031713272902132633.9161,13,8
Thh*300300440120015609204802006005002004707.1701,97,0
Guztira32.79129.31630.04228.40635.85129.28331.33225.91531.56533.65832.84029.139370.141100,0363,2

Hondakinen sorreraren bilakaera (kg)

 Kilogramo
Frakzioak201820192020
Errefusa351.460300.573301.969
Papera/kartoia24.16726.62530.793
Organikoa7.9957.7617.808
Ontziak23.79223.12427.188
Etxeko olioa655972790
Bazar4.6283.9163.877
Thh*5.2107.1706.880
Guztira5.2107.170379.306

Ehuneko banaketa frakzioko, 2020ko datuak

2020an sortutako hondakinen banaketa (kg)

FrakzioakUrtarrilaOtsailaMartxoaApirilaMaiatzaEkainaUztailaAbuztuaIrailaUrriaAzaroaAbenduaGuztira%kg/bizt./urte
Errefusa241.693226.628241.157233.056253.505263.587236.452212.765252.313268.093245.662259.9612.934.87280,9245,7
Papera/kartoia30.89727.52231.76926.09427.95631.64331.53822.43627.39027.27029.97229.420343.9079,528,8
Organikoa8.7799.9029.6149.1138.5448.4747.0906.8197.8038.64510.6357.800103.2182,88,6
Ontziak16.81415.47419.56518.26415.65318.67413.56511.57315.74415.61515.22921.142197.3135,416,5
Etxeko olioa079592155058383776150666662206726.9130,20,6
Bazar2.7172.6112.5392.7812.6114.3653.7013.5973.5015.5204.1704.09842.2111,23,5
Thh*8.94012.9209.3405.5808.98013.28015.86011.32011.50012.22013.00011.980134.9203,711,3
Guztira300.900282.932305.566289.858308.852327.579293.107257.696307.417325.765305.668323.0933.628.434100303,8

Hondakinen sorreraren bilakaera (kg)

 Kilogramo
Frakzioak201820192020
Errefusa2.886.8132.941.2842.934.872
Papera/kartoia357.884325.339343.907
Organikoa101.067100.612103.218
Ontziak171.595189.965197.313
Etxeko olioa7.3166.6836.913
Bazar45.28845.49542.211
Thh*133.521107.700134.920
Guztira3.703.4833.717.0793.763.354

Ehuneko banaketa frakzioko, 2020ko datuak

2020an sortutako hondakinen banaketa (kg)

FrakzioakUrtarrilaOtsailaMartxoaApirilaMaiatzaEkainaUztailaAbuztuaIrailaUrriaAzaroaAbenduaGuztira%kg/bizt./urte
Errefusa236.423211.377227.572225.401234.628230.282217.352175.842223.505229.374240.060249.9762.701.79277235,8
Papera/kartoia39.58029.87528.19833.66929.33339.28129.66826.15633.55436.64430.40636.263392.62711,234,3
Organikoa5.1296.5156.2225.5575.9166.8074.5614.1144.7615.3384.6754.47564.0701,85,6
Ontziak16.86114.14619.05319.27819.37619.49614.19311.90915.52116.62718.53516.037201.0325,717,5
Etxeko olioa01.0301971.127096389222781307776456.6710,20,6
Bazar2.6442.2662.3622.6762.2663.9462.9873.3153.2754.3133.1252.76235.93813,1
Thh*7.8808.4305.0803.6507.5609.60015.3007.08010.3009.56011.10012.580108.1193,19,4
Guztira308.517273.639288.684291.357299.079310.376284.952228.643291.729301.857308.678322.7383.510.249100306,3

Hondakinen sorreraren bilakaera (kg)

 Kilogramo
Frakzioak201820192020
Errefusa2.691.1202.699.4742.701.792
Papera/kartoia300.580392.021392.627
Organikoa61.90859.23264.070
Ontziak148.564159.075201.032
Etxeko olioa4.0725.0936.671
Bazar39.82643.57535.938
Thh*76.93998.289108.119
Guztira3.323.0103.456.7603.510.249

Ehuneko banaketa frakzioko, 2020ko datuak

2020an sortutako hondakinen banaketa (kg)

FrakzioakUrtarrilaOtsailaMartxoaApirilaMaiatzaEkainaUztailaAbuztuaIrailaUrriaAzaroaAbenduaGuztira%kg/bizt./urte
Errefusa57.54351.12156.84555.91855.22557.06561.34053.00454.38258.90754.42060.710676.48073,6257,1
Papera/kartoia11.7149.08810.11810.58213.77210.2458.6148.41012.15311.20010.5128.607125.01513,647,5
Organikoa1.1381.2331.1328791.1667525834624751.0661.82559011.3011,24,3
Ontziak8.6059.91511.7167.7246.6415.2108.7297.4656.6815.8726.9408.68794.18410,235,8
Etxeko olioa23200305028600508012301.4540,20,6
Bazar1.0317528931.1607521.19479466598692776986810.7911,24,1
Thh*No se dispone del desglose00
Guztira80.26372.10980.70476.56777.55674.75280.05970.00675.18577.97374.58979.463919.226100349,4

Hondakinen sorreraren bilakaera (kg)

 Kilogramo
Frakzioak201820192020
Errefusa858.378659.487676.480
Papera/kartoia89.779105.434125.015
Organikoa11.59713.41811.301
Ontziak56.44171.01594.184
Etxeko olioa1.1761.2931.454
Bazar11.80511.15510.791
Thh*17.17623.323-
Guztira1.046.353885.125

Ehuneko banaketa frakzioko, 2020ko datuak

2020an sortutako hondakinen banaketa (kg)

FrakzioakUrtarrilaOtsailaMartxoaApirilaMaiatzaEkainaUztailaAbuztuaIrailaUrriaAzaroaAbenduaGuztira%kg/bizt./urte
Errefusa103.35692.34597.63393.75794.514101.05294.18984.61793.196102.49996.374102.6301.156.16276,4281,4
Papera/kartoia12.52013.81317.22111.54711.43610.48713.63310.74713.46314.93113.00314.315157.11610,438,2
Organikoa3.7273.3784.5163.3893.1373.0422.0601.7452.0602.0142.9354.14536.1482,48,8
Ontziak5.6785.5307.0386.0136.8317.3035.4505.4335.0364.9726.1084.70670.0984,617,1
Etxeko olioa0084407390394629065706263.8890,30,9
Bazar1.2749421.2121.1199421.4921.0709291.4601.5011.0121.05014.0030,93,4
Thh*7.0306.1703.5802.9205.26010.5129.1805.18010.2005.7004.7005.08075.512518,4
Guztira133.584122.178132.044118.745122.859133.888125.977109.280125.415132.274124.133132.5521.512.928100368,3

Hondakinen sorreraren bilakaera (kg)

 Kilogramo
Frakzioak201820192020
Errefusa1.254.1401.150.8281.156.162
Papera/kartoia116.580147.660157.116
Organikoa36.69334.03336.148
Ontziak64.46063.65070.098
Etxeko olioa3.5193.5163.889
Bazar14.36412.95614.003
Thh*68.24065.57075.512
Guztira1.557.9971.478.2131.512.928

Ehuneko banaketa frakzioko, 2020ko datuak

2020an sortutako hondakinen banaketa (kg)

FrakzioakUrtarrilaOtsailaMartxoaApirilaMaiatzaEkainaUztailaAbuztuaIrailaUrriaAzaroaAbenduaGuztira%kg/bizt./urte
Errefusa94.58490.116109.82193.384101.553106.214105.004110.517106.534114.34597.379103.7751.233.22682,1291,3
Papera/kartoia9.3469.6917.4319.92211.7318.34411.2598.89511.71712.4019.93811.912122.5878,229
Organikoa1.4651.7011.7771.2881.5331.3391.0119741.2111.2662.20578516.5551,13,9
Ontziak8.8157.1256.0647.1488.3557.7657.2716.0955.1935.1984.7147.20080.9445,419,1
Etxeko olioa09570070300631044101982.9300,20,7
Bazar1.0689069511.0379061.4921.1347461.2601.0975751.12412.2970,82,9
Thh*3.9201.9801.7209304.2603.4002.5203.7402.6803.2202.8402.71033.9202,38
Guztira119.198112.476127.764113.710129.040128.554128.199131.597128.595137.969117.651127.7051.502.459100354,9

Hondakinen sorreraren bilakaera (kg)

 Kilogramo
Frakzioak201820192020
Errefusa1.251.5331.188.3201.233.226
Papera/kartoia178.304110.485122.587
Organikoa16.33115.94916.555
Ontziak64.94284.06180.944
Etxeko olioa2.7202.8112.930
Bazar12.54310.87012.297
Thh*24.07035.62033.920
Guztira1.550.4431.448.1171.502.459

Ehuneko banaketa frakzioko, 2020ko datuak

2020an sortutako hondakinen banaketa (kg)

FrakzioakUrtarrilaOtsailaMartxoaApirilaMaiatzaEkainaUztailaAbuztuaIrailaUrriaAzaroaAbenduaGuztira%kg/bizt./urte
Errefusa49.61255.93658.18952.80262.09457.91155.53049.35757.15369.31556.64157.681682.22187,1414,2
Papera/kartoia2.3442.0351.7093.3511.9896.3091.7991.1732.5582.5663.9525.02434.8094,421,1
Organikoa4274617135965014433893654994874209506.2510,83,8
Ontziak1.4501.5931.6111.8031.5111.7081.7991.1341.7751.6161.2562.39219.6482,511,9
Etxeko olioa33000297021500182020201.2260,20,7
Bazar5134985794894987685607386241.1669155707.92014,8
Thh*2.2803.0202.2391.6003.1602.6402.7402.2802.2804.0502.1602.60031.049418,9
Guztira56.95663.54365.04060.93869.75369.99462.81855.04765.07179.20165.54669.217783.124100475,5

Hondakinen sorreraren bilakaera (kg)

 Kilogramo
Frakzioak201820192020
Errefusa690.830701.921682.221
Papera/kartoia24.26327.62834.809
Organikoa5.9436.0696.251
Ontziak18.25218.09719.648
Etxeko olioa1281,59351226
Bazar8.8777.9197.920
Thh*15.95029.02131.049
Guztira765.397791.589783.124

Ehuneko banaketa frakzioko, 2020ko datuak

2020an sortutako hondakinen banaketa (kg)

FrakzioakUrtarrilaOtsailaMartxoaApirilaMaiatzaEkainaUztailaAbuztuaIrailaUrriaAzaroaAbenduaGuztira%kg/bizt./urte
Errefusa21.15118.56924.29623.06530.65626.63322.71016.85424.44519.10120.87824.096272.45479,3251,3
Papera/kartoia1.8641.6483.9152.4401.5551.4472.5571.3802.5902.5761.7652.69626.4337,724,4
Organikoa218180345202135169731453243142605802.9450,92,7
Ontziak1.2471.1691.7011.5221.3471.8641.2021.7621.3691.6422.2621.71918.8075,517,3
Etxeko olioa2060011407400221011207270,20,7
Bazar3273686217783686475063896634592563515.7331,75,3
Thh*7001.0406607001.5003.4201.7406801.8601.3601.7601.10016.5204,815,2
Guztira25.71422.97431.53828.82035.56134.25428.78821.21031.47225.45227.29330.542343.619100317

Hondakinen sorreraren bilakaera (kg)

 Kilogramo
Frakzioak201820192020
Errefusa299.098285.112272.454
Papera/kartoia23.72226.59726.433
Organikoa2.6192.9802.945
Ontziak15.84116.18418.807
Etxeko olioa436370727
Bazar6.5887.3225.733
Thh*9.80014.47116.520
Guztira358.103353.035343.619

Ehuneko banaketa frakzioko, 2020ko datuak

Berriak

Frakzio organikoa batzeko edukiontzi berriak Urduñako udalerrian

Datozen egunotan Urduñako frakzio organikoa batzeko hamaika edukiontziak berrituko dira. Edukiontzi berriek (horiek ere marroiak izango dira) 2.000 litroko edukiera izango dute eta txartel pertsonalizatu baten bidez zabaltzeko sistema izango…

Irakurri gehiago
Orain hondakin gehiago edukiontzi marroian

Udaltalde 21 Nerbioi-Ibaizabalek jakinarazpen bat bidali du eskualdeko etxe guztietara, edukiontzi marroian onartzen diren hondakinen berri emate aldera. 18.000 triptiko bidali dira eskualdeko postontzi guztietara, konpostaje-plantan egin berri den aldaketaren…

Irakurri gehiago
Etxeko hondakinen bilketari buruzko 2020ko balantzea

Udaltalde 21 Nerbioi-Ibaizabal Jasangarritasun Bulegoak eskaintzen duen etxeko hondakinak biltzeko zerbitzuaren 2020ko balantzearen berri eman du. Sei frakzio barne hartzen ditu: organikoa, papera/kartoia, hondakin handiak, etxean erabilitako olio begetala, etxeko…

Irakurri gehiago
Ikusi berri guztiak